dr Agnieszka Wysocka
REFERATY WYGŁOSZONE PODCZAS KONFERENCJI
2010
Bydgoska dzielnica Sielanka – połączenie koncepcji urbanistycznej z początku XX wieku z architekturą 20-lecia międzywojennego, LIX Ogółnopolska Sesja Naukowa Stowarzyszenia Historyków Sztuki: Polis-Urbs-Metropolis, Lublin, listopad 2010.
2011
Wnętrza i detale architektoniczne w stylu Art Déco w międzywojennej Bydgoszczy, Ogólnopolska Sesja Naukowa Stowarzyszenia Historyków Sztuki w Warszawie Moda i sztuka Art Déco, Warszawa, grudzień 2011.
2013
Cztery pory roku z bydgoskiego Ogrodu Botanicznego, V Ogólnopolska Sesja Naukowa: Polskie Art Déco: Rzeźba i płaskorzeźba, Płock, kwiecień 2013.
Jan Kossowski (1898-1958) architekt i wizjoner, I Sympozjum Integracja Sztuki i Techniki w architekturze i urbanistyce, Bydgoszcz maj 2013.
2014
Niedocenione dziedzictwo – architektura okresu międzywojennego w województwie kujawsko-pomorskim. Wybrane przykłady, Ogólnopolska Konferencja Naukowa: Ochrona dziedzictwa kulturowego na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Doświadczenie, stan obecny, perspektywy, Lubostroń, maj 2014.
2015
Wnętrza bydgoskich kamienic i willi. Zachowane i projektowane, Ogólnopolska Konferencja naukowa: Polskie Art déco, Płock, czerwiec 2015.
Ulica Piotrowskiego w Bydgoszczy – historia, wspomnienia, architektura, mieszkańcy, Międzynarodowa Konferencja Naukowa: Miasto jako tekst kultury. Organizacja, semiotyka, mieszkańcy, Lublin, październik 2015.
Kolekcja portretów kompozytorów w bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej, Ogólnopolska Konferencja Naukowa: Paragone. Rzeźba na granicy, Lublin, październik 2015.
2016
Jak na pączki to do Greya. Gdzie i co jadano w dawnej Bydgoszczy (współreferent B. Derkowska-kostkowska), Ogólnopolska Konferencja Naukowa: Apetyt na jedzenie. Pokarm w społeczeństwie, kulturze, symbolice na przestrzeni dziejów, Bydgoszcz, maj 2016.
Kościół w podbydgoskiej Brzozie-pamięć Powstania Wielkopolskiego, IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa Architektura miast. Architektura sakralna XIX i początku XX wieku, Bydgoszcz, wrzesień 2016.
Pałac w Nawrze. Niespełniona wizja o ośrodku kultury, Międzynarodowa Konferencja Naukowa: Andrzej Szwalbe i jego dziedzictwo, Bydgoszcz, grudzień 2016.
2017
Kompleks szkół dla mniejszości niemieckiej – Heimatstil w Bydgoszczy, Międzynarodowa Konferencja Naukowa: Dobre i złe sąsiedztwa. Obce-nasze-inne, Bydgoszcz, maj 2017.
Zieleń w międzywojennej Bydgoszczy, V Ogólnopolska konferencja naukowa: Architektura miast. Zieleń w przestrzeni miasta XIX i XX wieku, Bydgoszcz, wrzesień 2017.
2018
Pamięć/Niepamięć o kobietach w przestrzeni miasta na przykładzie Bydgoszczy, Ogólnopolska interdyscyplinarna konferencja naukowa: Kobiety Niepodległości. Działalność patriotyczna kobiet na ziemiach polskich w latach 1795-1922, Bydgoszcz, październik 2018.
2019
Zachodnia pierzeja bydgoskiego Starego Rynku w planach niemieckich okupantów, Ogólnopolska konferencja naukowa: Zachodnia pierzeja Starego Rynku w Bydgoszczy – przeszłość i przyszłość, Bydgoszcz, marzec 2019.
2020
Chwila przed wielką zmianą – architektoniczny obraz Bydgoszczy w latach 1910-1918 w Bydgoszczy, Ogólnopolska Konferencja Naukowa: Na drodze do Niepodległości. Bydgoszcz w latach 1914-1920, Bydgoszcz, styczeń 2020.
2022
Cmentarz Nowofarny w Bydgoszczy. Przestrzeń dla badań nad tożsamością miasta i dla badań inwentaryzacyjnych (współautorka Anetta Głowacka-Penczyńska), I Interdyscyplinarny Kongres Badań nad Cmentarzami, UKSW i NID, Warszawa, październik 2022.
2023
Bydgoskie gmachy i budynki w koncepcji Andrzeja Szwalbego, Konferencja jubileuszowa Andrzej Szwalbe – wielki „budowniczy” Bydgoszczy, UKW i Urząd Miasta Bydgoszczy, kwiecień 2023.
Gimnazjum Klasyczne w Bydgoszczy (1817-1920) w układzie urbanistycznym i jako miejsce kształtowania postaw obywatelskich młodych bydgoszczan, Ogólnopolska Konferencja Historii Miejskiej. Miasto i miejskość na ziemiach polskich w długim wieku XIX. Społeczeństwo, przestrzeń, polityka, Wydział Historii UW, Warszawa, maj 2023.
Architekci i przedsiębiorcy budowlani z Wielkopolski w międzywojennej Bydgoszczy, Ogólnopolska Konferencja Naukowa/ W 25-lecie wydania pierwszego tomu „Słownika biograficznego Wielkopolski południowo-wschodniej”. Biografistyka w perspektywie regionalnej, Instytut Interdyscyplinarnych Badań Historycznych Akademii Kaliskiej, Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, Kalisz, czerwiec 2023.
Biblioteka Bernardynów w WiMBP w Bydgoszczy. Pomysł-projekt-realizacja, WiMBP w Bydgoszczy, Konferencja naukowa z okazji 100-lecia działalności, Bydgoszcz, październik 2023
2024
Pamięć o Stefanie Ciszewskim w przestrzeni miejskiej Bydgoszczy, Inż. Stefan Cieszewski - twórca przemysłu elektortechnicznego w Bydgoszczy, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Bydgoszcz, październik 2024.