Katedra Historii XIX wieku

dr Katarzyna Grysińska-Jarmuła

REFERATY WYGŁOSZONE PODCZAS KONFERENCJI

2001

Ziemiaństwo polskie powiatu bydgoskiego w latach 1920-1939, Konferencja Naukowa: Pomorskie rody ziemiańskie. Ich rola na przestrzeni wieków, Tuchola 2001.

2002

Muzyka, muzycy i muzykowanie w kujawsko–pomorskich dworach ziemiańskich,
6. Sesja Naukowa z cyklu Muzyka i życie muzyczne na Pomorzu i Kujawach: Twórcy i animatorzy muzyki na Pomorzu i Kujawach, Bydgoszcz 2002.

2003

Działalność społeczna i polityczna hrabiego Bogdana Hutten–Czapskiego, Konferencja Naukowa: Wybrane problemy z dziejów Krajny Nakielskiej. Związki Krajny z Pałukami, Nakło 2003.

Profesor Bronisław Dembiński jako polityk (współautor W. Jastrzębski), Konferencja Naukowa: Profesor Bronisław Dembiński wybitny  historyk, polityk i działacz społeczny, Raciąż 2003.

2004

Rada Artystyczno–Kulturalna w Bydgoszczy w latach 1934–1939, 8. Ogólnopolska Sesja Naukowa z cyklu Muzyka i życie muzyczne na Pomorzu i Kujawach: Instytucje i stowarzyszenia muzyczne, Bydgoszcz 2004.

2005

Obraz wydarzeń marcowych w mediach, Sesja Naukowa: Bydgoski marzec 1981, Bydgoszcz 2005.

2006

Działalność hrabiego Bogdana Hutten–Czapskiego na rzecz sprawy polskiej w okresie I wojny światowej, Ogólnopolska Konferencja Naukowa: Lata Wielkiej Wojny – dojrzewanie do niepodległości, Białystok 2006.

Muzyczne wydarzenia w Nakle na Notecią, 10. Ogólnopolska Sesja Naukowa z cyklu Muzyka i życie muzyczne na Pomorzu i Kujawach: Muzyczne wydarzenia 1945–2005, Bydgoszcz 2006.

2008

Quellen zur Musikkultur der Stadt Thorn in der Zeit der Polnischen Teilungen, Konferencja Naukowa: Die Geschichte der Musikkultur in Danzig und Westpreußen. Perspektiven einer transnationalen Forschung, Bonn 2008.

2009

Sytuacja w Berlinie w sierpniu 1961 roku w świetle prasy polskiej, Konferencja Międzynarodowa: Mur berliński: polskie konteksty, Bydgoszcz 2009.

2010

Muzyka jako forma oporu wobec władzy w okresie stanu wojennego, 14. Międzynarodowa Sesja Naukowa z cyklu Muzyka i życie muzyczne na Pomorzu i Kujawach: Muzyka i Polityka na Pomorzu i Kujawach, Bydgoszcz 2010.

Polityka zagraniczna III RP wobec Niemiec, Ogólnopolska Konferencja Naukowa: Polityka zagraniczna III RP, Toruń 2010.

2011

Strajk chłopski w siedzibie WK ZSL w Bydgoszczy (16 III-17 IV 1981), Ogólnopolska Konferencja Naukowa:„Kryzys bydgoski”. Spojrzenie po trzydziestu latach (Bydgoski marzec i walka robotników o rejestrację NSZZ RI „Solidarność”), Bydgoszcz 2011.

Czasopismo „Bromberg” o muzyce w Bydgoszczy, 15. Międzynarodowa Sesja Naukowa z cyklu Muzyka i życie muzyczne na Pomorzu i Kujawach: Materialne ślady kultury muzycznej na Pomorzu i Kujawach, Bydgoszcz 2011.

2012

Akta Starostwa Powiatowego w Świeciu jako źródło do badań nad dziejami życia muzycznego w Świeciu i okolicach w okresie międzywojennym,16. Ogólnopolska Sesja Naukowa z cyklu Muzyka i życie muzyczne na Pomorzu i Kujawach: Świadkowie i materialne ślady kultury muzycznej na Pomorzu i Kujawach, Bydgoszcz 2012.

Rola kobiet w działaniach dyplomatycznych i politycznych hrabiego Bogdana Hutten-Czapskiego, Ogólnopolska Konferencja Naukowa: Płeć i władza. Historyczne konteksty, współczesne krytyki, nowe perspektywy, Gniezno 2012.

Polska i niemiecka polityka historyczna. Jej wpływ na kształtowanie wzajemnych stosunków. Wybrane aspekty, II Kongres Politologiczny, Poznań 2012.

Patriotyczne czy kosmopolityczne” – wychowanie dzieci polskich arystokratów na ziemiach zaboru pruskiego na przykładzie hrabiego Bogdana Hutten-Czapskiego, Ogólnopolska Konferencja Naukowa: Dziecko – studium korczakowskie, Białystok 2012.

2013

Wkład polskiej arystokracji w rozwój państwa pruskiego (niemieckiego) w XIX i na początku XX wieku ze szczególnym uwzględnieniem działalności hrabiego Bogdana Hutten-Czapskiego, Konferencja Naukowa: Rola i wkład Polaków w kształtowanie dziedzictwa kulturowego innych narodów, Kalisz 2013.

Współpraca Andrzeja Szwalbego z Peterem Schwarzem i Berliner Cappella, Konferencja Naukowa: Andrzej Szwalbe i jego dziedzictwo – kulturowa tożsamość Bydgoszczy, Bydgoszcz 2013.

Podbydgoskie pałace i dwory na przestrzeni XIX i XX wieku, Konferencja Naukowa: Dworki szlacheckie jako miejsca rozwoju kultury i sztuki: przeszłość – teraźniejszość – przyszłość, Kraków 2013.

Postawy narodowe Polaków w Bydgoszczy po upadku powstania styczniowego, I Sympozjum Kujawskich Oddziałów i Kół Towarzystwa Historycznego: 150. rocznica powstania styczniowego na Kujawach, Aleksandrów Kujawski 2013.

2014

Czy Polaków można było skutecznie zgermanizować? Kilka uwag na temat założeń zawartych w memoriałach Bogdana Hutten-Czapskiego, Konferencja Naukowa: Sławomir Czerwiński i wychowanie patriotyczne, Kalisz 2014.

Pamięć o niemieckich mieszkańcach Bydgoszczy w XIX i na początku XX wieku i ich wkładzie w rozwój miasta, Międzynarodowa Konferencja Naukowa: Pamięć miejsca, pamięć człowieka, miejsca pamięci, Kraków 2014.

Kulturotwórcza działalność bydgoskich Niemców w II połowie XIX i na początku XX wieku i jej współczesne dziedzictwo, Międzynarodowa Konferencja Naukowa: Dziedzictwo kulturowe – wartości, ochrona, popularyzacja, Kalisz 2014.

Hrabia Bogdan Hutten-Czapski. Obywatel pruski narodowości polskiej, Konferencja Naukowa: Między irredentą a kolaboracją. Ugoda, lojalizm a legalizm. "Dusza urzędnika". Zewnętrzna akceptacja i wewnętrzna niezgoda, Olsztyn 2014.

Bydgoszcz – miasto wielu kultur i narodowości na tle regionalnym, X Kongres Stowarzyszeń Regionalnych w Bydgoszczy: Regionalizm polski. 25 lat po transformacji jako ważne źródło odrodzenia narodu i państwa, Bydgoszcz 2014.

2015

Działalność muzyczna Deutsche Gesellschaft für Kunst und Wissenschaft in Bromberg – zarys problematyki, 19. Ogólnopolska Sesja Naukowa z cyklu Muzyka i życie muzyczne na Pomorzu i Kujawach: Amatorskie muzykowanie, Bydgoszcz 2015.

Polsko-niemieckie relacje w Bydgoszczy w XIX wieku i na początku wieku XX, Międzynarodowa Konferencja: Dobre i złe sąsiedztwa. Historia kluczem do zrozumienia współczesnych relacji międzysąsiedzkich, Bydgoszcz 2015.

Spuścizna historyczna Ericha Schmidta. Polsko-niemieckie dziedzictwo, Konferencja Naukowa: Polacy wśród innych narodów. Reminiscencje i wpływy w dziedzictwie kulturowym, Kalisz 2015.

2016

Wielkopolskie ziemiaństwo (polskie i niemieckie) w XIX wieku oraz w I połowie XX wieku. Solidarność narodowa czy stanowa, Międzynarodowa Konferencja Naukowa: Dobre i złe sąsiedztwa. Od konfliktu do współistnienia i współpracy, Bydgoszcz, maj 2016.

XIX-wieczna Bydgoszcz i jej mieszkańcy jako organizatorzy wystaw przemysłowych, Konferencja Naukowa: W kręgu dwóch kultur. Społeczeństwo na ziemiach Polski zachodniej w XIX i XX wieku, Toruń, październik 2016.

Działalność naukowa w Bydgoszczy II połowy XIX wieku i początków XX wieku w kontekście rozwoju nauki w ówczesnej Europie, Ogólnopolska Konferencja Naukowa: Bydgoszcz w przestrzeni europejskiej. Od osady do metropolii – główne kierunki rozwoju miasta z perspektywy historycznej, Bydgoszcz, październik 2016.

Udział hrabiego Bogdana Hutten-Czapskiego w pracach nad przygotowaniem Aktu 5 listopada Międzynarodowa Konferencja Naukowa: Akt 5 listopada 1916 r. - konsekwencje dla Polski i Europy, Toruń, listopad 2016.

2017

Polska arystokracja w europejskiej służbie dyplomatycznej w XIX wieku, Ogólnopolska Konferencja Naukowa: Arystokracja polska w XIX . Tozsamość i kultura, Poznań, kwiecień 2017.

Poniemieckie pomniki w świadomości bydgoszczan w dwudziestoleciu międzywojennym, Międzynarodowa Konferencja Naukowa Dobre i złe sąsiedztwa. Obce - inne – nasze. Bydgoszcz, maj 2017.

Towarzystwo Upiększania Miasta w Bydgoszczy i jego inicjatywy, V Ogólnopolska Konferencja Naukowa: Architektura Miast. Zieleń w krajobrazie miasta w XIX i XX wieku, Bydgoszcz, wrzesień 2017.

2018

Repertuar w działalności organizacji i stowarzyszeń muzycznych w Bydgoszczy w kontekście zagadnień narodowościowych, Konferencja Naukowa: Muzyka pogranicza – historyczne, kulturowe i artystyczne konteksty twórczości muzycznej, Bydgoszcz, kwiecień 2018.

Polacy i Niemcy w Bydgoszczy w XIX wieku. Płaszczyzny współpracy i rywalizacji, Międzynarodowa Konferencja Naukowa: Dobre i złe sąsiedztwa. Doświadczenie międzykulturowej komunikacji, “Хорошие и плохие соседи”: практики межкультурных коммуникаций, Oriechowo-Zujewo (Rosja), maj 2018 r.

Cesarze niemieccy i królowie pruscy w Bydgoszczy, VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa z cyklu: Archiktektura Miasta "Miejsca pamięci w przestrzeni miasta w XIX i XX wieku", Bydgoszcz, wrzesień 2018.

Deutsche Gesellschaft für Kunst und Wissenschaft jako animator życia kulturalnego mniejszości niemieckiej w Bydgoszczy, Ogólnopolska Konferencja Naukowa: Między zniewoleniem a niepodległością. Bydgoszcz w XX wieku, Bydgoszcz, październik 2018.

Hrabina Aniela Potulicka – krzewicielka polskości, Ogólnopolska Konferencja Naukowa: Kobiety Niepodległości. Działalność patriotyczna kobiet na ziemiach polskich 1795-1922, Bydgoszcz, październik 2018.

W oczekiwaniu na niepodległość. Przypadek Bydgoszczy, Międzynarodowa Konferencja Naukowa: „1918 год: Беларусь и народы Центрально-восточной Европы в геополитическом контексте эпожи (проблема возрождения государственности: планы и реалии)”, Grodno, październik 2018.

Wystawy jako element aktywności gospodarczej XIX wiecznej Bydgoszczy. Konferencja Naukowa: Bydgoszcz przemysłowa dawniej i dziś. Przemysł bydgoski jako produktu kulturalny i turystyczny, Bydgoszcz, listopad 2018.

Historycy niemieccy w XIX-wiecznej Bydgoszczy, Konferencja naukowa: ДОЛЯ ІСТОРИЧНОГО ПІЗНАННЯ І ДОЛІ ІСТОРИКІВ, Читання, присвячені пам’яті професора. Миколи Павловича Ковальського, (2 листопада 2018 р.) [Los historii i historyków. Odczyty poświęcone pamięci profesora Mikołaja Pawłowicza Kowalskiego, Dniepr, listopad 2018.

2019

Obraz Niemca na łamach „Dziennika Bydgoskiego” 1918-1925, Międzynarodowa Konferenca Naukowa “Хорошие и плохие соседи”:образ “Другого” в национальных нарративах [Dobre i złe sąsiedztwa. Obraz “Innego” w narracjach narodowych], Oriechowo-Zujewo, maj 2019

2020

Towarzystwo Historyczne. Wkład w badania nad dziejami Bydgoszczy i popularyzacją wiedzy o przeszłości miasta, Konferencja Naukowa: Na drodze do niepodległości. Bydgoszcz w latach 1914-1920, Bydgoszcz, styczeń 2020.

2021

Problematyka jugosłowiańska na łamach „Przeglądu Polsko-Jugosłowiańskiego” (1934-1939), Międzynarodowa Konferencja Naukowa: Stosunki jugosłowiańsko-polskie w XX wieku, Belgrad, 16-17 września 2021

Hrabia Bogdan Hutten-Czapski. Współtwórca Związku Polskich Kawalerów Maltańskich, Konferencja: Zakon w służbie człowieka, Katowice, 29 grudnia 2021.

2022

Próby utrzymania polskości miasta i jego mieszkańców w dobie zaborów na przykładzie Bydgoszczy, Międzynarodowa Konferencja Naukowa: Dobre i złe sąsiedztwa. Budowanie tożsamości lokalnych, regionalnych oraz kontynentalnych w przeszłości i teraźniejszości, Bydgoszcz, 11-12 maj 2022.

2023

XIX-wieczni historycy bydgoscy. Życie i twórczość Ogólnopolska konferencja naukowa W 25-lecie wydania pierwszego tomu „Słownika biograficznego Wielkopolski południowo-wschodniej”: Biografistyka w perspektywie regionalnej, Kalisz, 15-16 czerwiec 2023.

Żyli i mieszkali wśród nas. Pamięć o ostatnich uczestnikach powstania styczniowego, Międzynarodowa konferencja naukowa: Powstanie styczniowe – zaranie niepodległości, Toruń 19-20 październik 2023.

2024

„Wierny syn Polski wiernym synem Kościoła”. Teofil Magdziński i jego służba, IV Ogólnopolska konferencja naukowa „Bydgostiana. Tożsamość miasta”, Bydgoszcz 23-24 maja 2024.

NSZZ „Solidarność” w Zakładach Chemicznych „Organika-Zachem” w Bydgoszczy w latach 1980–1989, Ogólnopolska konferencja naukowa: Ogniwa zakładowe NSZZ »Solidarność« 1980–1989/1990, Wrocław 11–12 czerwca 2024.

The international system of prevention and protection against torture and Poland. Historical and legal aspects (współautorka dr Agnieszka Wedeł-Domaradzka), Międzynarodowa konferencja naukowa: „Nie wolno nikogo torturować ani karać lub traktować w sposób okrutny, nieludzki lub poniżający”. Tortury i zakaz tortur w Europie Środkowej (do 1989 r.) / Internationale wissenschaftliche Tagung: „Niemand darf der Folter oder grausamer, unmenschlicher oder erniedrigender Behandlung oder Strafe unterworfen werden”. Folter und das Verbot der Folter in Mitteleuropa (bis 1989), Würzburg, 23-24 wrzesień 2024.