Bydgoszcz - miasto wielu kultur i narodowości
Bydgoszcz - miasto wielu kultur i narodowości
Bydgoszcz, 20-21 listopada 2009 r.
Organizatorzy konferencji:
INSTYTUT HISTORII I STOSUNKÓW MIĘDZYNARODOWYCH UKW
UNIWERSYTET REŃSKI IM. FRYDERYKA WILHELMA W BONN
Bydgoszcz – miasto z prawie 700-letnią historią, lokowane w 1346 roku na prawie niemieckim zawsze była miastem wielu kultur i narodowości. Jako miasto pogranicza Bydgoszcz była na ogół tolerancyjna i otwarta na obecność i kulturę różnych narodowości, z kolei ze względu na uwarunkowania dziejowe była i jest miejscem przenikania się kultur, prądów i idei. Skutkiem długotrwałych zaborów było utrwalenie wielonarodowego oblicza Bydgoszczy, w którym przewagę uzyskali Polacy i Niemcy. W poszczególnych okresach zróżnicowaniu ulegał status społeczny i położenie prawne przedstawicieli obydwu tych narodowości. Nie mniej, czy to w XIX wieku, czy w XX wieku czynnikom oficjalnie rządzącym miastem przyświecał ten sam cel: dobro i pomyślny rozwój miasta.
KOMITET NAUKOWY
prof. dr hab. Włodzimierz Jastrzębski
prof. dr hab. Albert S. Kotowski
SEKRETARZ KONFERENCJI
mgr Katarzyna Grysińska
Wykład inauguracyjny, zatytułowany Problem badań transnarodowych nad historią kultury i życia muzycznego na przykładzie dawnej Prowincji Poznańskiej, wygłosił prof. dr hab. Albert Kotowski (Uniwersytet w Bonn).
Obrady odbywały się w sali sesyjnej Urzędu Miasta Bydgoszczy, przy ul. Jezuicka 1.
Pokłosiem konferencji jest publikacja: Bydgszcz - miasto wielu kultur i narodowości, red. K. Grysińska, W. Jastrzębski, A.S. Kotowski, Bydgoszcz 2009, ss. 416.