Katedra Historii XIX wieku

Kądziel - Kołyska - Lutnia - Łoże. Atrybuty kobiecości na przestrzeni dziejów

Kądziel - Kołyska - Lutania - Łoże. Atrybuty kobiecości na przestrzeni dziejów

Bydgoszcz, 17-18 września 2013

Organizator konferencji

INSTYTUT HISTORII I STOSUNKÓW MIĘDZYNAROWYCH UKW

W dniach 17-18 września 2013 r. Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych UKW zorganizował ogólnopolską konferencję naukową "Kądziel - Kołyska - Lutnia - Łoże. Atrybuty kobiecości na przestrzeni dziejów".

W konferencji udział wzięli przedstawiciele różnych dyscyplin naukowych zajmujących się badaniami gender na przestrzeni dziejów.

Głównymi tematami konferencji były:

  • Gender na przestrzeni dziejów,
  • Kobieta w przestrzeni prywatnej (żona, matka, córka),
  • Kobieta w przestrzeni publicznej (kobieta aktywna; kobieta i władza),
  • Kobieta w różnych kulturach i społecznościach,
  • Kobieta w kulturze i sztuce,
  • Kobieta wykluczona społecznie.

W zaproszeniu na konferencję można było przeczytać:

"Problematyka kobieca zaczęła funkcjonować w historiografii już od schyłku XIX wieku, jednak dopiero ostatnie lata przyniosły znaczny wzrost zainteresowania historią kobiet. Aktualnie zagadnienia dotyczące problematyki kobiecej są jednym z dynamiczniej rozwijających się wątków w naukach społecznych i humanistycznych. Zaowocowało to zarówno nowymi publikacjami jak i sesjami naukowymi. 

Zagadnienia realizowane w ramach badań nad dziejami kobiet zaczęto traktować jako zjawiska tzw. długiego trwania. Wprowadzenie terminu gender pozwoliło na zrozumienie, że rola kobiety nie ograniczała się tylko do roli żony i matki, a jej uzależnienie wynikało przede wszystkim z konstrukcji społeczeństwa, a nie było narzucone przez prawa natury. Ważnym elementem tych badań jest poznanie wzajemnych układów i stosunków między mężczyznami i kobietami na różnych poziomach (rodzina, społeczeństwo, państwo).

Mamy nadzieję, że organizowana przez nas Konferencja będzie okazją do przedstawienia dotychczasowego stanu badań różnych dyscyplin naukowych nad dziejami kobiet, a jej wyniki zostaną zaprezentowane w opracowaniu monograficznym".

Podsumowaniem refleksji zainaugurowanych na konferencji będą dwa tomy monografii wieloautorskiej nowej serii wydawniczej HISTORIE NIEOBOJĘTNE. Pierwszy tom ukazał się w 2016 roku, drugi ukaże się z początkiem roku 2017.

 

KOMITET ORGANIZACYJNY
dr Anetta Głowacka-Penczyńska
dr Katarzyna Grysińska-Jarmuła
dr Monika Opioła-Cegiełka